Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
Automatické hnojítko za 15 Kč

Zajistit automatické hnojení i v naší nepřítomnosti je sen každého rostlinkáře. Je to také věc velmi pohodlná. Člověk jen jednou za čas doplňuje hnojivo  do zásobníku a kontroluje chod. Elektronické hnojící automaty sice existují, a pro jedno akvárium movitějšího akvaristy jsou ideálním řešením, ale jsou poměrně drahé a u většího množství akvárií by investice šla do desetitisíců. Navíc jejich zásobník je poměrně malý. Naštěstí existuje levné a jednoduché řešení.
Budeme potřebovat prázdnou pet lahev, 8cm akvarijní silikonové hadičky, lepidlo a   infúzní soupravu. Infúzní soupravu koupíme ve zdravotnických potřebách, nebo na netu. Kupříkladu tady: http://www.martekshop.cz/z/souprava-infuzni-is-103-200_7556/
Do víčka petlahve vyvrtáme otvor tak, aby jím těsně prošla silikonová akvarijní hadička. Hadičku protáhneme a uvnitř lahve necháme vyčnívat asi 2cm. Případný kal v lahvi tak nebude hadičku ucpávat. Hadičku zalepíme do víčka z obou stran. Osvědčilo se mi vteřinové, nebo epoxidové lepidlo. Po zatvrdnutí vyzkoušíme těsnost. Láhev napustíme vodou, prstem ucpeme hadičku a láhev otočíme. Voda nesmí nikde prolínat.

Pokud jsme použili epoxid, je dobré víčko zevnitř neutralizovat kapkou octa a následně vypláchnout. Nyní na hadičku nasadíme infúzní soupravu. Láhev naplníme vodou. Konec infúze vložíme do kbelíku a láhev otočíme dnem vzhůru. Párkrát zmáčkneme kapátko, aby se nám v něm vytvořila hladinka.Otevřeme odvzdušňovací otvor na kapátku. Škrtítkem seřídíme kapání. Pokud náš pokus s vodou byl úspěšný, můžeme totéž provést s hnojivem. Konec infúzní hadičky je nejlépe vyvést u vyústění filtru. Proud nám tak spolehlivě hnojivo roznese do celého akvária.

Seřízení kapátka:
Mám změřeno, že 90 kapek odpovídá 5ml hnojiva. Z praktických důvodů hnojivo do zásobníku dávám více naředěné. Jednak neucpává hadičky a je potřeba více kapek, což se lépe seřizuje. Hnojivo ředím: 1díl kapalného hnojiva + 3 díly vody.
Při této koncentraci výpočtem zjistíme, že pokud do akvária chceme dostat 5ml původního koncentrátu kapalného hnojiva denně, pak musíme seřídit kapátko, aby dávalo jednu kapku za 4 minuty. Každý si může udělat vlastní pokus a provést výpočet pro svoje potřeby. Seřízení kapátka je asi nejpracnější část procesu a vyžaduje trpělivost.


Pár typů:
- Pokud lahvi uřízneme dno, můžeme hnojivo doplňovat doléváním z vrchu a nemusíme láhev šroubovat a znovu seřizovat kapátko.
- Do víčka můžeme vlepit i dvě, nebo více hadiček pro více akvárií.
- S úspěchem se dá použít i kanystr, např. od destilované vody.
- Při dávkování můžeme také postupovat opačně. Nejdříve seřídíme kapání a podle něj nařídíme koncentraci hnojiva.
- Pro jemnější a přesnější seřízení lze použít jehlový ventil. Vyzkoušel jsem jehlový ventil ze zapalovače. Návod na jeho výrobu najdete zde:
http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=59

Nevýhody:
Tento jednoduchý, účinný a levný systém hnojení má snad jen jeden nedostatek. Kam s ním?  Aby vše fungovalo, zásobník musí být nad úrovní akvária. Kdo má nad akváriem skříňku, může láhev zavěsit do ní. Dá se zamaskovat za květináč. Budu rád, pokud mi někdo poskytne další nápady.

Stojan na láhev:
Pokud toto hnojení budeme používat pouze v době dovolené, je nejjednodušší, sestrojit stojánek na láhev, a zařízení v době naší nepřítomnosti postavit přímo na akvárium.

Poznámka:
Vždyť my si ty naše kytičky vymazlujeme skoro jak vlastní děti.
Tak ať rostou.
Petr

Pomáhají informace na mých stránkách vám nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, koho mám moc rád. Více zde
hnojení z infúze

hnojení z infúze

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one