Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG

Chov terčovců v akvazahradě

Hned úvodem bych chtěl říci, že se nechci v žádném případě pasovat do role odborníka na terčovce. To nejsem. Jsem jen akvarista, kterému se tyto ryby moc, moc líbí a než se pustil do jejich chovu, tak se snažil získat o této problematice maximum informací. Chtěl bych je zde uvést společně s malým množstvím vlastních zkušeností a pomoci tak dalším obdivovatelům těchto králů akvárií.

Terčovci už zdaleka nejsou považováni za tak problematické ryby, jak tomu bylo před lety. Příčinou je vývoj techniky, zkušeností a v neposlední řadě adaptací prošlechtěných forem na akvarijní podmínky. Terčovec svojí krásou a povahou je ideální chovanec do okrasné akvazahrádky. Je to klidná, krásná ryba, která neničí ani ty nejjemnější rostliny a je schopná soužití s dalšími atraktivními klidnými druhy. Velká, bohatě zarostlá nádrž jim na oplátku skýtá dostatek úkrytů a stabilní podmínky.

Základní pravidla chovu:

 

Velikost nádrže- Protože jde o ryby dorůstající velikosti kolem 15 cm, musíme tomuto přizpůsobit i velikost akvária. Akvárium pro terčovce by nemělo být menší, než 250 litrů. Minimální výška akvária 50cm. Na jednoho terčovce počítejme 60 litrů vody. To znamená, že do našeho vzorového akvária 300litrů by přišlo maximálně 5 terčovců. A protože jde o rybu hejnovou, která je ve skupině klidnější a ztrácí plachost, sám považuji  počet pěti kusů za ideální až do velikosti akvária 500 litrů.

 

Voda- V domovině těchto ryb je voda měkká spíše kyselejší ( i když je zde několik druhů vod). A z toho vycházím i při chovu a snažím se v rámci možností takovou vodu napodobit. V posledních letech jsou ovšem údajně terčovci chováni i ve vodě tvrdé až velmi tvrdé. A je uváděno, že v této vodě rostou rychleji a mají menší náchylnost k nemocem. Já toto nemohu potvrdit, protože jsem to nezkoušel. V každém případě neuděláme chybu, pokud se hodnoty vody budou pohybovat:

PH: pod 7

Uhličitanová tvrdost: 3-6

Celková tvrdost: 5-9

NO3: do 20

NO3, dusičnany jsou jedním z prubířských kamenů chovu. Ryby jsou na ně citlivé a mají vliv na jejich zdravotní stav. Zde oceníme význam stonkových rostlin, které dusík spotřebovávají ve velkém a v bohatě zarostlé nádrži máme spíš problém opačný. Tedy nedostatek NO3, který musíme přidávat s hnojivem.( KNO3 je součástí hnojiva PMDD)

 

Teplota- Měla by se pohybovat kolem 29 stupňů. Nedoporučuji chovat terčovce ve vodě pod 28 stupňů. Teplota 29 je vhodná i pro většinu rostlin zmiňovaných na mých stránkách při zachování pravidel z článku: zakládáme akvazahradu.

 

Krmení- Jestliže je všeobecně dobré krmit ryby pestrou potravou, pro terčovce to platí dvojnásob. Tyto ryby mají rychlý metabolismus a tak budeme krmit častěji v menších dávkách. Dospělé ryby 2x denně, nedorostlé alespoň 3x. Zde nám může pomoci automatické krmítko, které obstará krmení v hodinách, kdy nejsme doma. Co tedy můžeme zkrmovat:

 

Granule a vločky: Vyrábí se přímo pro terčovce. Nabízí je řada firem. Já k nim přidávám i granule od firmy SAK.

 

Živá potrava: Tu lovíme v nezarybněných vodách, kvůli přenosu infekcí a parazitů. Používám sud na zahradě. Je to nejhodnotnější potrava. Pro krmení se dají použít i žížaly. Terčovce v žádném případě nekrmíme nitěnkami. Živými ani mraženými. Jsou nejčastější příčinou nákaz. Celoročně přikrmuji grindalem, který se dá velmi snadno chovat i v bytě. Je kvalitním zdrojem bílkovin a tuků, bez nebezpečí zavlečení nákazy. O chovu grindalu připravuji článek.

 

Mražená potrava: Je nabízena celá škála mražených produktů pro ryby. Musíme být i zde opatrní, protože zamrazením se většina parazitů a bakteriálních nákaz nezničí. Mraženou potravu je nejlépe rozmrazit a propláchnout v sítku na čaj pod tekoucí horkou vodou. Pak teprve podáváme rybám. Bezproblémové jsou artemie, kril, směs pro terčovce. S patentkami opatrně.

 

Hovězí srdce: Je využíváno jako hodnotné krmení. Rozemele se a zamrazí. Přikrmovat jím můžeme 2x týdně. Teplota by však neměla být pod 29 stupňů, aby ryby neměly problém s trávením. Přidávám odkaz na výrobu vynikající krmné směsi: http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-87

 

Ovoce a zelenina: Někdy se přidává do krmné směsi mrkev či paprika kvůli vybarvení ryb. Já sám ještě krmím 1x týdně rozmačkaným banánem. Ryby si na něj zvykly a přijímají ho s chutí.

 

Ryby k terčovcům- Jsou doporučovány klidné neteritoriální ryby. Mě osobně se osvědčil chov s neonkami, parmičkami siamskými, krunýřovci. Terčovce by neměli být chováni se skalárkami. Údajně jsou skaláry zdrojem infekcí, kterým sami odolávají bez potíží.

 

Výběr terčovců- Než nakoupíme své ryby, měli bychom mít zaběhnuté akvárium bez výkyvů hodnot vody. Nákup je pak nejlépe realizovat u chovatele. Máme možnost výběru z velkého množství jedinců a i ceny jsou příznivější. Chovatel by nám měl umět poradit s výběrem i s chovem. Je dobré, pokud před námi ryby nakrmí. Vidíme tak vitalitu jednotlivých terčovců. Kupujeme jedince nebojácné s chutí k jídlu, přirozeně vybarvené, nezaostávající v růstu bez zjevného poškození těla i ploutví. Oči musí být čiré.

 

Transport a vpuštění- Ryby transportujeme v izolované tašce, ve tmě. Než je vpustíme do akvária, je nutné vyrovnat teplotu a hodnotu vody v akváriu a v transportním sáčku. To provedeme postupným přiléváním akvarijní vody do sáčku. Sáček pak ponoříme do akvária a ryby necháme vyplout. Několik dnů budou zřejmě bojácnější, postupně jak se budou adaptovat, bude se ztrácet i jejich plachost. Krmení v prvních dnech by mělo být stejné, jako bylo v pěstírně.

 

Nemoci- Stejně jako u ostatních ryb i u terčovců se mohou vyskytnout nemoci či parazité. V současnosti existuje již celá řada kvalitních léčiv a pokud své ryby pravidelně pozorujeme, většinou včas rozeznáme příznaky v jejich chování. Na toto téma přidávám užitečné odkazy: http://www.akvastranky.com/ov.htm

http://www.aquar.cz/

http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one