Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
      Filtrace
Filtr je srdcem i plícemi naší akvazahrady a tak bychom mu měli věnovat patřičnou pozornost. Měl by být schopen přefiltrovat objem vody v akváriu alespoň 2x za hodinu. Velmi důležitým faktorem pro celý chod akvária je velikost filtrační hmoty. Ani ne tak kvůli čistotě vody, jako spíš pro celkovou stabilitu akvária. Ve velkém filtru se nám usídlí mnoho nitrifikačních bakterií a to jsou užitečné potvůrky, které za vším stojí. S takovýmto velkým biologickým filtrem je pak v akváriu i o poznání méně řas. Nechci však vyvolávat dojem, že bez velkého biologického filtru to nejde. Jednoznačně bych ho ale doporučoval. Co nám trh nabízí:
Jednoduchý vnitřní filtr
Celkem úspěšně lze provozovat rostlinné akvárium i s kostkou biomolitanu a levnou čerpací hlavou. Dokonce to tak mám v některých akváriích dodnes. Postačí nám čerpací hlava např Atman s průtokem 2x větším, než je objem akvária. Ze spodu na něj narazíme 10cm hadice a hadici zasuneme do kostky bioakvacitu, kterou zakoupíme v akvaristice, nebo si ji necháme uříznout na míru zde: http: //www.eurofoam-tp.cz/filtren-tm.php
 
Tento filtr může být dostačující, ale má i několik nevýhod. Tou první je nutnost častého čištění (jednou týdně). Při manipulaci se z kostky část nečistot uvolní zpět do vody a roznese po akváriu. Objem filtračního média je poměrně malý a jde spíše o mechanické čištění, přičemž bychom dali přednost filtraci biologické.
Hrncový vnější filtr
Další možností je koupě venkovního hrncového filtru. Jeho výhoda tkví ve snadné manipulaci mimo akvárium, není nutné ho čistit více jak jednou za dva měsíce i déle (pokud není přerybněno), nekazí nám vzhled akvária. Jeho nevýhodou je cena a poměrně malý objem filtrační hmoty. Volíme takový filtr, který dokáže přefiltrovat naše akvárium alespoň 3x za hodinu. Průtok jde u těchto filtrů regulovat.

Půdní filtr s obráceným chodem
Je alternativou pro zručné kutily. Využívá jako filtrační medium samotný písek na dně akvária. Pro tento účel jsem si vymyslel, sestrojil a odzkoušel jednoduchý, účinný a velmi levný půdní filtr s opačným chodem. Většina půdních filtrů totiž odsává vodu ze dna do filtrační jednotky a vrací do akvária. Má konstrukce naopak nasává okysličenou vodu od hladiny a vhání jí do dna. Kyslík je základní podmínkou pro dobré fungování nitrifikačních bakterií. Ve dně se nám také usazuje nejvíce odpadu a ten nám tyto bakterie zpracovávají. Někteří akvaristé někdy namítají, že proudění vody nesvědčí kořenům rostlin a brzdí jejich růst. Tuto skutečnost nemohu potvrdit. Navíc je možné přidávat hnojivo do nasávání filtru a tím ho importovat přímo ke kořenům rostlin.
K samotné konstrukci:
Budeme potřebovat čerpací hlavu o výkonu kolem 700 litrů/hodinu. Já jsem použil:
 http://www.akvarista.cz/web/shop/item-sera-fil-120
Tento vnitřní filtr jsem měl doma ve skříni a tak jsem ho pouze otočil hlavou dolu.
Dále 6 metrů hadice (Nejlépe kroužkové, aby se nelámala. Množství je pro 300L akvárium), která půjde nasadit na výstupní trubku zmíněného čerpadla, a asi 5x8cm biomolitanu (dá se koupit v každé akvaristice) jako předfiltr, který nasadíme na nasávání čerpadla. Hadici stočíme a zajistíme ocelovým, nebo nerezovým drátem, aby nám pěkně sedla na dno akvária a rozestupy byly stejné. Od předního skla necháme mezeru 10cm. Bude tam méně písku, tak aby hadice nebyla vidět. Po celé délce hadice do ní vyvrtáme otvory 1,5 – 2mm ze dvou stran 5 cm od sebe. Jen konec, který budeme nasazovat na čerpadlo necháme 20cm bez otvorů. Tento konec bude také otočen směrem nahoru k čerpadlu. Opačný konec zaslepíme třeba špuntem.
Zrekapituluji to:
Na dně nám leží stočená hadice zajištěná drátem rovnoměrně rozprostřená po dně. Jen od předního skla je vzdálena 10cm. V zadní části akvária nám v rohu vzhůru trčí jeden konec hadice dlouhý 20cm a čeká na nasazení čerpadla hlavou dolu, tedy tak, aby čerpadlo vhánělo vodu do hadice. V hadici jsou po celé délce vyvrtány otvory, kterými bude voda proudit do dna. Druhý konec hadice je zaslepený. Záslepka může být i nad pískem v opačném rohu akvária. Jejím vyjmutím tak můžeme kdykoliv zkontrolovat průchodnost hadice. Na takto připravenou hadici nasypeme 5-7cm hrubého štěrku zrnitosti 10-20mm. Na tuto vrstvu pak přijde klasický štěrk pro rostliny zrnitosti2-5mm.
Čerpadlo je schováno v rohu za rostlinami. Vodu bude nasávat přes biomolitan.                     A jsme hotovi. Za pár korun máme výborný biofiltr.
Skleněný biologický filtr

Je řešením, kterému dávám přednost před všemi předchozími. Jeho výhodou je obrovská plocha filtračního media, snadná a nenáročná údržba mimo akvárium, jednoduchá výroba, nekazí vzhled a je finančně dostupný. Následně popíši, jak si takový filtr zřídit.
Filtr je tvořen jakýmsi akváriem za akváriem. Jeho velikost bude kopírovat zadní stěnu akvária, přičemž třetí rozměr, tedy šířka, bude pouze 10 až 15 cm. To znamená, že pokud bude jeho šířka 10cm, za akváriem musíme ponechat asi 11cm místa pro tento filtr. Filtr si necháme slepit firmou vyrábějící akvária, nebo ve sklenářství. Nebudou v něm žádné přepážky. Následně ho postavíme za akvárium. Dbáme, aby mezi stěnou filtru a stěnou akvária zůstala malá bezpečnostní mezera. Do mezery můžeme vložit karimatku, nebo jiný měkký materiál, aby stěny na sebe netlačily. Filtr naplníme biomolitanem (Filtren TM) který si necháme na míru uříznout např. zde:  http: //www.eurofoam-tp.cz/filtren-tm.php  Je dobré složit biomolitan z více kusů. Lépe se čistí a také můžeme zvolit rozdílnou hustotu. Na vstup do filtru dáme hranol hrubšího biomolitanu a následně jemnějšího.
Po obou stranách filtru necháme volné komory pro přívod vody a na druhé straně čerpací hlavu a vyústění do akvária. Vše je patrné z obrázku.
Filtr bude pracovat na principu spojených nádob. Na jedné straně akvária bude trubkou přivedena voda do filtru a na druhé straně nám čerpadlo bude hnát vodu spět do akvária.
Přívodní trubka – musí mít větší průměr, aby do filtru přitékalo dostatečné množství vody. Lze použít novodurové odpadní trubky a slepit dle obrázku. Část trubky, která bude v akváriu, natřeme černým akvarijním silikonem. Splyne tak s černým pozadím. Do horní části trubky vyvrtáme otvor a vlepíme akvarijní zpětný ventil. Používám zpětné ventily Tetra CV4. Lepím epoxidovým lepidlem. Ventil nám umožní pomocí hadičky a injekční stříkačky vysát z trubky vzduch. Musí být tedy otočen tak, aby vzduch mohl ventilem proudit ven. Šipka na ventilu ukazuje vzhůru. Konec trubky umístěný v akváriu je dobré opatřit košíčkem, nebo jinou zábranou, aby do filtru nebyly nasávány ryby. Osvědčil se mi košíček, ve kterém se prodávají akvarijní rostliny. Opět ho na konec trubky přilepíme.
Čerpadlo – bude umístěno na opačném konci filtru. Voda je tak nucena projít přes biomolitan. Čerpací hlavu nebo vnitřní čerpadlo volíme tak, aby bylo schopné přečerpat alespoň dvojnásobek objemu akvária za hodinu. Na trhu je celá řada čerpadel a čerpacích hlav a každý si jistě vybere. Já používám čerpadla Atman. Na čerpadlo nasadíme tvrdší hadici patřičného průměru a vyvedeme do akvária. V akváriu jej připevníme ke sklu akvarijní přísavkou. Na konec hadice nasadíme kolínko, které bude směřovat k přednímu sklu směrem na střed akvária. Kolínko buď koupíme, nebo si ho vyrobíme z plastové trubičky. Na nasávání čerpadla je také možné připevnit hadičku z přívodem CO2. Bublinky jsou tak rozbíjeny vrtulkou čerpadla a vháněny do akvária. O tom se ještě zmíním, až budu popisovat aplikaci CO2.
Zprovoznění filtru – Do filtru vložíme biomolitan a filtr umístíme na své místo za akváriem. Nainstalujeme čerpadlo, případně vložíme topítko. Zaplníme filtr do poloviny vodou. Vložíme nasávací trubku tak, aby jeden konec byl v akváriu a druhý pod vodou filtru. Ze zpětného ventilu trubky odsajeme vzduch. Voda nám začne proudit z akvária do filtru, až se hladiny vyrovnají (princip spojených nádob). Spustíme čerpadlo a filtr je v provozu.
Údržba biologického filtru – Filtr se čistí jen pokud se výrazně sníží průtok biomolitanem. To nebývá častěji, než jednou ročně ale i mnohem déle. Poznáme to tak, že hladina ve filtru u nasávání z akvária je podstatně výš, než hladina za biomolitanem, tedy u čerpadla. Malý rozdíl hladin je normální. Připravíme si kbelík, vypneme a vytáhneme čerpadlo,vyjmeme nasávací trubku. Z filtru odsajeme část vody do kbelíku a vylejeme. Následně vytáhneme hranoly biomolitanu a vložíme do kbelíku. Biomolitan vypereme třeba ve vaně. Nemusí být dokonale čistý. Doporučuje se neprat v chlorované vodě, ale běžně to dělám a s žádným problémem jsem se nesetkal. Navíc ve filtru nám zůstala část vody s nitrifikačními bakteriemi, které se rychle znova zabydlí. Biomolitan vrátíme do filtru a dále postupujeme jako při zprovoznění filtru.
Pomáhají informace na mých stránkách vám nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, koho mám moc rád. Více zde
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one