Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
Hnojení CO2
 
V akvazahradě je hnojení CO2 samozřejmostí. CO2 je pro rostliny tím, čím je pro nás kyslík. Jeho nedostatek je častou příčinou problémů s řasami a růstem rostlin. Akvárium je umělé prostředí a proto je nutné do něj CO2 uměle dodávat. Je to stejné jako se světlem. Naštěstí je dodávání CO2 do akvária jednoduché a levné. Máme na výběr ze dvou základních možností. Výrobu CO2 z kvasnic ve dvoulitrové lahvi anebo pro ty bohatší z tlakové lahve.
 
Jak tedy vyrábět CO2 z kvasnic:
Budeme potřebovat - plastovou láhev třeba od kofoly, akvarijní hadičku, lepidlo
Postup výroby – do víčka vyvrtáme, nebo propálíme otvor tak, abychom do něj natěsno mohli z vrchu vsunout konec akvarijní hadičky. Hadičku necháme ze spodu vyčnívat asi 1cm. Následně hadičku oblepíme třeba vteřinovým lepidlem z obou stran víčka, aby CO2 nemohlo unikat kolem hadičky. Pozor, ať se nám lepidlo nedostane do závitu víčka. Necháme zaschnout a můžeme začít míchat směs pro výrobu CO2.
 
Osvědčilo se mi míchat náplň ze 4ml sušených kvasnic (odměříme v injekční stříkačce) a 13 polévkových lžic cukru. Tuhle směs zalijeme do 2/3 lahve vlažnou vodou, protřepeme a zašroubujeme víčkem s hadičkou. Než nám směs začne bublat může trvat i několik hodin. Druhý konec hadičky nasadíme na nasávání filtru. CO2 tak projde filtrem a bublinky se rozbijí a proudí do akvária k rostlinám. Takto nám namíchaná směs vydrží 14 dní. Po té namícháme novou. Provoz takovéto výrobny CO2 je levný a bezproblémový. Sám jsem jej úspěšně provozoval několik let a v případě, že mi dojde CO2 v tlakové lahvi, k němu sáhnu i dnes. Jen je třeba dbát na to, aby se nám lahev nepřevrátila a kvasnice se nedostaly do akvarijní vody. Otrávili bychom ryby.

CO2 z tlakové lahve
Druhou možností je aplikace CO2 z tlakové lahve. Má několik výhod. Dávkování CO2 jde regulovat, což u výroby z kvasnic je přinejmenším problematické. Náplň tlakové lahve vydrží velmi dlouho a je to tedy pohodlné. Jedna lahev může sloužit i pro více akvárií. Nevýhodou je cena. Celé zařízení můžeme koupit hotové. Bývá však značně předražené. Za rozumnou cenu se dá objednat např. zde: http://www.aquario.pl/cs/19-co2-technika
A nebo máme druhou možnost, vyrobit si ho ze starého hasicího přístroje CO2. To je náplní dalšího článku.
Pomáhají vám informace na mých stránkách, nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, kdo pomoc potřebuje a koho mám moc rád. Více zde
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one