Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG

Měření CO2 dlouhodobým testem (drop checker)

Proč měřit množství CO2 v akváriu?

Množství  CO2 v rostlinném akváriu je nejdůležitější hodnotou pro zdárný růst rostlin a chod akvária. Pokud se objeví řasy, měli bychom vždy začít revizi akvária od dávkování CO2 a osvětlení. Je s podivem že málokdo množství CO2 v akváriu opravdu měří, i když je to velmi jednoduché a má to zásadní význam pro jeho fungování. Nedostatek a výkyvy CO2 vedou k problémům s růstem rostlin a řas, nadbytek CO2 k problémům s rybami. Ani Tilmanova tabulka většinou nic neřeší, neboť voda v akváriu obsahuje mnoho látek ovlivňujících kyselost, které její posuzování zkreslují. V hustě zarostlé nádrži by se hodnota CO2 měla pohybovat od rozsvícení světel ráno po zhasnutí večer stabilně kolem 30 mg/l CO2. Pokud to takto bude, akvárium nám odpustí řadu dalších drobnějších chyb.

Jak CO2 měřit

Množství CO2 se dá měřit spolehlivě pomocí dlouhodobého testu (drop checkeru ) umístěného v akváriu. Stačí nám tak jediný pohled a víme jak na tom s CO2 jsme. Komerčně prodávané testy jsou ale drahé a to je asi hlavní překážkou v jejich rozšíření. Na internetu lze nalézt návody na jejich poměrně levnou domácí výrobu, ale pak jsou zase málo vzhledné.

Rychlé řešení

Pro svá akvária jsem hledal levnější a esteticky přijatelnou variantu. Navrhnul jsem si skleněný drop checker a nechal vyrobit. Více kusů bylo samozřejmě levnější a tak se o přebytek s případnými zájemci mohu podělit. Cena skleněného drop checkeru i s 500ml roztoku dKH4 je 160Kč + poštovné. Pokud chcete drop checker zavěsit bez přísavky, síla stěny akvária by neměla přesáhnout 10mm. Pro použití s přísavkuo na síle stěny nezáleží. Napsat mi o něj můžete na:  pet1@volny.cz

 

Mohu nabídnout skleněný drop checker

Jeho výhodou je, že jej lze použít i externě zavěšený na hranu akvária. Odpadne tak nebezpečí uvolnění přísavky a vyplutí na hladinu. Drop checker lze ale použít i klasicky s akvarijní přísavkou uvnitř akvária.

Návod k použití

Do drop checkeru  injekční stříkačkou odměříme přibližně 8ml roztoku 4dKH (v ceně drop checkeru je i 500ml tohoto roztoku). Do roztoku nakapeme asi 10 kapek jakéhokoliv akvarijního pH testu ( na přesném množství nezáleží, jde jen o obarvení roztoku). pH test není součástí dodávky a lze použít jakýkoliv kapkový. Tím je příprava drop checkeru hotová a my jej můžeme zavěsit na hranu akvária tak, aby otevřený konec byl ponořen do akvária a vznikla v něm vzduchová bublina. Voda z akvária se nesmí smíchat s roztokem. Stejně postupujeme v případě ponoření do akvária a použití přísavky (přísavku je nutné dokoupit v akvaristice).  Následně začne docházet k výměně plynů mezi akvarijní vodou a roztokem. (Pozor, než se hodnoty srovnají, může to trvat i více jak hodinu) Roztok reaguje změnou barvy. Použijete barevnou škálu z vašeho pH testu a porovnáte. Barva roztoku by měla odpovídat pH6,6. Nejčastěji je to světle zelená, nebo žlutozelená barva. Pokud nám barva roztoku ukazuje méně než pH6,6 je v akváriu nadbytek CO2. Nejčastěji žlutá. Naopak pokud barva roztoku ukazuje více než pH6,6 je CO2 nedostatek. Nejčastěji tmavě zelená či modrá. Roztok je dobré alespoň jednou měsíčně vyměnit.

Drop checker nám tak dává možnost mít přehled o množství CO2 v akváriu a být tak krok dopředu před případnými problémy.
Pomáhají informace na mých stránkách vám nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, koho mám moc rád. Více zde
 

drop_checker_2.jpg
drop1.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one