Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
Návrh akvazahrady


Oproti klasické zahradě za domem má naše akvazahrádka velkou výhodu v tom, že na konečný výsledek nemusíme čekat několik let, nýbrž se ho dočkáme za několik měsíců. A tudíž i chyby kterých se dopustíme můžeme snáz napravit. V případě, že se akvazahrada okouká, jednoduše ji můžeme celou přestavět.
Při návrhu budeme vycházet z toho, že zahrádka by měla působit jako kompaktní obraz, kde jednotlivosti jsou podřízeny celku. V opačném případě by se ze zahrady stel pouhý záhon na mrkev a řepu, tak jak je to typické pro akvária nepoučených začátečníků, nebo akvária, kde rostliny hrají jen nevýznamnou estetickou úlohu. Hlavní roli by měl sehrát náš osobní vkus. To co se mi líbí, se nemusí líbit druhým. Ale jsou jistá univerzální pravidla pro to, aby naše akvazahrádka působila harmonicky. A těm bych se chtěl věnovat.

Pozadí
Volíme černou nebo modrou barvu.
 
Písek
Křemičitý, zrnitosti 2-5mm.
Více jsem se o pozadí a písku zmiňoval v článku Zakládáme akvazahradu krok za krokem.


Výběr rostlin
Pokud chceme aby akvárium působilo jako zahrada pod vodou, budeme vybírat rostliny, které se dají tvarovat do kompaktních skupin, kde tvar skupiny převáží nad tvarem listů jednotlivých rostlinek. Z toho vyplývá, že budeme dávat přednost malolistým  a stonkovým rostlinám, které dokáží opticky celý obraz zvětšit. Na velkolisté echinodory a kryptokoryny  můžeme hned zapomenout. Jsou to nádherné rostliny a těžko se jim odolává ale právě ony dokáží celou kompozici rozhodit.Pokud přece jenom nedokážeme odolat některým velkolistým, umístíme takovou rostlinu do zlatého řezu (vysvětlím později) jako solitéru.
Pokud máme již zkušenosti s určitými vhodnými rostlinkami a víme, že v našich podmínkách dobře rostou, použijeme je. Pokud vybíráme rostliny nové je lépe začínat s nenáročnými rychle rostoucími. Já sám si procházím vždy celou řadu prezentací na internetu a hledám skupiny rostlin které se mi líbí a srovnávám podmínky ve kterých rostou se svými podmínkami. Tak si udělám i obrázek o tom, jak rostliny budou vypadat, jaký budou mít tvar, do jaké velikosti narostou.. Pokud vybíráte podle fotek v katalozích prodejců, srovnejte je s fotkami v akváriích. Vyhnete se tak zklamání. 
 
Barva rostlin
Nejpřirozenější je vždy zelená, které existuje celá řada variant. Zelená by měla vždy převládat. S barevnými listy musíme zacházet šetrně a opatrně. Velmi pěkně může působit pokud část akvária osadíme tón v tónu. Toto umožňují např. růžovolisté rostlinky. Vždy ale platí: Zelená je základ. Pokud červenou, tak vždy jen jeden druh a vždy do zlatého řezu.
 
Struktura listů
Řekli jsme si že tvar skupiny rostlin má převládat nad strukturou listů, ale oko i tak velmi ocení pokud se střídají skupinky rostlin s rozdílnou strukturou listů. Je dobré i na tohle v našem návrhu myslet.
 
Tvar rostlin na pozadí
Rostliny sázíme do větších skupin a necháváme vyrůst tak, aby na pozadí při pohledu ze předu vytvářely určitý tvar, tak jako má krajina horizont. Část pozadí, i když třeba jen malá by vždy měla být vidět. Přispívá to k hloubce obrazu.


Rostliny nám tedy na pozadí mohou tvořit tvar:
Konvexní- nízké rostliny po stranách a vysoké uprostřed.
Konkávní- Vysoké po stranách a nízké uprostřed. ( Většinou nejde o přesný střed. Asymetrické uspořádání působí přirozeněji.)
Trojúhelníkový-  Vysoké na jedné straně a svažující se ke straně druhé.
 


Výškové uspořádání od předu do zadu.
Je pochopitelné, že přední část dna bude osázena nízkými rostlinkami. Za nimi budou vyšší a nakonec nejvyšší. Ale pozor. Pokud toto uděláme po celé délce akvária stejně, nedosáhneme patřičného efektu hloubky. Proto si vybereme místo, ne uprostřed, kde ponecháme větší prostor nízkým rostlinkám, vytvoříme jakousi loučku. A zase skupince některých středně vysokých necháme místo i více ve předu. A protože rostliny sázíme do kompaktních skupin, vzniknou nám v akvazahrádce jakoby různě vysoké schody. Zahrádka působí harmonicky, pokud těchto schodů není mnoho a rostlin se sází méně druhů do větších skupin. Pokud tyto skupiny budeme tvarovat do oblých tvarů při pohledu ze předu, bude obraz působit příjemně měkce.
 
Zlatý řez
Je to místo v naší akvazahradě, které přitahuje oči. A do něj umístíme dominantu. Není to střed, jak by se někdo mohl domnívat. Zlatý řez vypočítáme následovně. Změřte délku akvária a vydělte ji 2,618. Výsledek pak odměříte od jadné strany akvária. A dostáváte místo zlatého řezu. Sem potom umísťujeme něco významného. Velký kámen, kořen, nebo pokud použijeme červenolistou rostlinu, zasadíme jí právě sem.
 
Kameny a kořeny
Nejsou vůbec v naší akvazahrádce nutné. Já osobně miluji obojí a těžko se jich vzdávám. Pokud je tedy použijeme, je třeba dodržet několik zásad. V akváriu do 300 litrů se rozhodněte buď pro kořen nebo kameny. Pokud zvítězil kořen, umístíme ho do zlatého řezu a kolem necháme zarůst tak aby jakoby vystupoval z porostu a část ho zůstala skrytá. Kamenů volíme vždy lichý počet. Nikdy by neměli stát v ředě, ale tvořit trojúhelník u kterého je každá strana jinak dlouhá. Také jejich velikost má být různá.
 
Samotný návrh
Nyní známe pravidla a můžeme přistoupit k samotnému návrhu. Sepíšeme si rostlinky které jsme si vybrali na pozadí, do středu a do popředí. Vezmeme čistý list papíru  a nakreslíme, stačí v náznacích, pohled ze předu. Rozepíšeme jednotlivé skupiny rostlin a pravděpodobný budoucí vzhled. Vezmeme další papír a nakreslíme to stejné při pohledu z vrchu. Zde budeme zakreslovat jen čarami hranice jednotlivých skupin rostlin, kamenů případně kořenů. Nezapomeneme na místo pro techniku. Ideální je, pokud máme papír v plném měřítku. Často nám také dojde, že jsme si vybrali příliš mnoho druhů rostlin a skupiny jsou malé. Hůře by se nám tak dosahovalo požadovaného tvaru. Pokud se v 300 litrovém akváriu uvážlivě rozhodneme pro 5 druhů rostlin ve velkých skupinách, celkový výsledek bude velmi efektní.

A nyní nezbývá než objednat rostliny. Pokud máte možnost získat mladé nezařasené rostliny od některého akvaristy, je to vhodnější než rostliny z komerčních pěstíren. Rostlinky z akvária nemusí u vás absolvovat pro ně náročnou přeměnu z formy suchozemské na formu vodní.
Při samotném osazování akvária nejdříve nasypeme písek, nainstalujeme techniku a do dvou třetin napustíme vodou. Potom podle připraveného plánu zasadíme rostliny. Rostlinky téhož druhu sázíme do skupin nejlépe po jednotlivých kouscích, maximálně ve svacečcích po 3 s rozestupy 3 – 4cm, u nízkých i blíž k sobě. Po osázení akvárium dopustíme. Spustíme filtr, světlo, topení, CO2. Bude ještě nějaký ten pátek trvat, než se budeme kochat plně vzrostlou zahrádkou, ale pravidelná péče, zastřihávání a případné dosazování má taky svoje kouzlo.
Dole uvádím vzorové nákresy pro různé velikosti akvárií.

Pomáhají vám informace na mých stránkách, nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, kdo pomoc potřebuje a koho mám moc rád. Více zde
40 - 80L

40 - 80L

80 - 160L

80 - 160L

160 -300L

160 -300L

300 - 600L

300 - 600L

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one