Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG

Tření a odchov terčovců

Tento článek bych chtěl psát postupně tak, jak se můj pokus o odchov bude odehrávat. Možná že pomůže dalším, kteří stejně jako já hledají a nenacházejí odpovědi na mnoho otázek kolem odchovu terčovců. V tomto ohledu se vytváří mnoho tajemství ze strany zkušených komerčních chovatelů a tak by bylo na místě předávání zkušeností mezi námi, kteří se snaží odchovat tyto ryby čistě pro radost. Možná, že se v reakci na tento stále otevřený článek najde i někdo, kdo bude ochoten nezištně poradit. 

Chov terčovců byl odedávna můj tajný sen. Splnil jsem si ho v září 2007, kdy jsem zakoupil první 2 ryby na zkoušku. Jaké bylo moje překvapení, když se hned po týdnu začali třít.Byla to nádherná podívaná, i když jsem věděl, že parametry vody v nádrži vývoji jiker nesvědčí. Manželka, nadšená krásou tření, prohlásila, že budeme muset pořídit třecí nádrž. Nevím pánové, jak jsem toho dosáhnul, ale radostně sáhla do rodinného rozpočtu a vybavená nádrž byla na světě. Ještě jsem ji jemně upozornil, že vyzkoušíme tření v naší dešťové vodě, ale pravděpodobně to bude chtít ještě reverzní osmózu. Jen se usmála a neřekla nic.

Třecí nádrž 50x50x50, 120 litrů, jsem tedy napustil čistou dešťovou vodou ze svého rezervoáru.

Hodnoty vody:

CT – 2

UT – 2,2

PH – 6,5

NO – 0

Teplota – 30

Takto jsem nádrž nechal fungovat týden a pak jsem tam terčovce vpustil.Denně jsem je sledoval a přikrmoval. Po třech dnech jsem vyměnil 20 litrů vody za čerstvou a po dalších čtyřech dnech 7.10.2007 večer kolem19 hodiny proběhl výtěr. Oba rodiče se pečlivě starali a ovívali jikry. Kromě 5 jiker se ze všech vykulil potěr a zůstal viset na šlemovitém vlákně na květináči. Po dalších třech dnech se potěr rozplaval. Počet odhaduji kolem 100. Dle literatury měl zamířit k rodičům a přisát se na ně. Namísto toho se začali ťutínci volně rozptylovat po nádrži a rodiče je sbírali a nosili na jedno místo, kde je hlídali. Tak to probíhalo i v následujících dnech. Mláďata plavala pohromadě v nádrži a rodiče občas do hejna vpluli, aby si drobečce uzobli kožního sekretu. Bylo mi jasná, že toto chování je nestandardní. Mladých kvapem ubývalo až po 5 dnech zůstalo asi 10 mohykánů, kteří pochopily podstatu a které rodiče po nádrži vodili tak jak se to sluší a patří. Tyto mladé rybičky také už pěkně povyrostly a  tak jsem začal přikrmovat živou Artemií. Protože v akváriu je stále šero, nemohu přesně říct, kdy začaly artérie přijímat. Jaké bylo moje překvapení, když dne 18.10. tedy 6. den po rozplavání se dospělé ryby začaly opět třít na květináč. Byl to úchvatný pohled sledovat dospělý pár při tření a kolem nich hejno mláďat které vodí. Myslím, že na takovou výchovnou lekci byl potěr přece jenom ještě malý. Na jejich místě bych při tření poslal děti do kina.

Když se vykulil potěr z nových jiker, pár znervózněl a než se potěr rozplaval, zbyly z prvního výtěru 3 mláďata. Mláďata z 2. výtěru zmizela během 2 dnů. Následně v pátek 26.10. se pár opět vytřel. A tak jsem neváhal a zbylá 2 mláďata přelovil do 160 litrové rozplavávačky.Nový potěr se vykulil v pondělí 29.10. a rozplaval ve středu 31.10. Zdá se, že tentokrát je soustředěn kolem rodičů. Nechávám zhasnuto, aby se ryby co nejméně stresovaly. V akváriu je přítmí. Dospělé denně přikrmuji granulemi. Abych zabránil dalšímu výtěru, nevyměňuji vodu, než mladé odstavím. I přes toto opatření dochází v pondělí 5.11. k dalšímu výtěru. Je zvláštní, že mláďata kolem rodičů společně odibují květináč před výtěrem, jakoby jim pomáhala čistit. Tento den také začínám přikrmovat Artemií.  Dvě mláďata z 1. výtěru v rozplavávačce se mají čile k světu a rostou.

7.11. – Zmizely jikry i mláďata, vyměnil jsem polovinu vody.

10.11. – Výtěr, 13.11. – potěr se vykulil a 15.11. rozplaval. Jsem připraven každý další výtěr okamžitě odstranit jikry. Třeba to pomůže, aby se rodiče dál starali o rozplavaný potěr. 18.11.  – rodiče se stále starají o potěr.

Tentokrát se rodiče znovu nevytřeli a vzorně se o potomstvo starají. Asi mě slyšeli.

17. den po rozplavání byl potěr, 23 rybiček, přeloven do rozplavávačky 160 litrů a poté 16.12.2007 do akvária 300 litrů. Zdá se, že vše je na dobré cestě.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one