Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
Osvětlení akvária
Doporučené hodnoty:
Množství světla použitého pro osvětlení akvária je zcela zásadní věc a jeho správným nastavením si můžeme ušetřit mnoho starostí.  Světlo by mělo být limitujícím prvkem pro růst rostlin. To znamená, že rostliny by měly mít vždy dostatek CO2 a živin a rychlost růstu by mělo regulovat množství světla. V současné době mnoho akvaristů ve snaze napodobovat soutěžní akvária z internetu své nádrže přesvěcuje, a pokud nedokáží nasytit vodu dostatečným množstvím CO2 a živinami, mají zaděláno na problém v podobě řas a sinic.
Mnoho zdrojů při doporučení osvětlení vychází z poměru watt na litr akvarijní vody. To může být značně zavádějící. Mnohem přesnější měření  v μmol PAR   je zase pro většinu akvaristů nedostupné. Sestavil jsem proto tabulku na základě svých mnoholetých zkušeností pro různé výšky akvária. Něco podobného zatím v akvarijní  literatuře chybělo a tak se pokusím tohle hluché místo vyplnit údaji, které dlouhá léta používám. Tabulka je sestavena pro zářivkové třípásmové trubice T8 a T5 s označením 840, 860, které se mi osvědčili nejvíce a jsou zároveň i levné. Výrobce není důležitý.  Tabulka je použitelná i pro akvarijní speciálky. Zářivky by měly obsáhnout celou délku akvária. Vychází se vždy ze vzdálenosti zářivky od dna akvária. Pokud tedy doporučuji na vzdálenost  40cm od dna 2 zářivky T8, připadnou na šířku akvária vedle sebe 2 zářivky. Délku trubic volíme podle délky akvária.  Příklad: Na akvárium dlouhé 60cm a hluboké 35cm připadnou vedle sebe 2 zářivky 60cm zavěšeny 5 cm nad akváriem. Vzdálenost od dna tedy 40cm. Písek v běžné vrstvě 4 – 8cm se nepočítá.  Na akvárium dlouhé 120cm a hluboké 35cm připadnou vedle sebe 2 zářivky 120cm zavěšeny 5 cm nad akváriem. Tabulka je platná pro akvária bohatě osázená rostlinami, hnojená CO2 a kompletním hnojivem. Pro akvária, která mají standardní rozměry kde šířka je přibližně stejná jako výška, + - 10cm. Předpokládá se, že zářivky jsou osazeny kvalitními reflektory.


Tabulka pro třípásmové zářivky T8 s označením 840,860.
Vzdálenost zářivky od dna akvária Počet zářivek vedle sebe na šířce akvária
40cm – 45cm 2xT8
50cm – 55cm 3xT8
60cm - 65cm 4xT8
70cm – 75cm 5xT8
 
Tabulka pro třípásmové zářivky T5 s označením 840,860.
Vzdálenost zářivky od dna akvária Počet zářivek vedle sebe na šířce akvária
40cm 1xT5 je málo, 2xT5 je moc. Doporučuji 2xT8
45cm - 50cm 2xT5
60cm – 65cm 3xT5
70cm -75cm 4xT5
 
Všimněte si, že v tabulce vznikají slepé zóny. Např. pro zářivky T5 je slepou zónou vzdálenost 50cm – 60cm. Doporučuji se těmto slepým zónám vyhnout a zářivky posunout do vzdáleností obsažených v tabulce. Například pro akvárium vysoké 50cm umístit 3x T5 do vzdálenosti 60cm od dna.
Výborné jsou osvětlovací rampy, které jdou zavěsit v libovolné výšce nad akvárium. Zde volíme raději větší vzdálenost nad akváriem a silnější zdroj světla. Například pro akvárium vysoké50cm můžeme zvolit 3xT5 - 10cm nad akváriem (60cm nad dnem), ale raději 4xT5 - 25cm nad akváriem (75cm nad dnem). Světlo tak bude rovnoměrněji rozloženo v celém vodním sloupci.

Pomáhají informace na mých stránkách vám nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, koho mám moc rád. Více zde
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one