Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
Řasy, sinice a boj s nimi

 Začnu sinicemi, protože boj s nimi, je podle mých zkušeností mnohem jednodušší. Ve svých akváriích jsem se už setkal se sinicemi zelenými i tmavými. Vytváří vždy jakýsi mazlavý povlak dna, rostlin i zařízení. Pro jejich likvidaci stačilo ne 5 dnů zatemnit akvárium. Je to doba, kterou rostliny i ryby snadno vydrží a sinice je spolehlivě pryč.Současně s tím je však nutné odstranit příčinu tvorby sinice. Po pravdě řečeno najít samotnou příčinu,pokud nejste zkušený chemik i akvarista, je prakticky nemožné. Osvědčilo se mi vyprat filtr a vyměnit po zatemnění třetinu vody. Ve většině případů se sinice znovu neobjevila. V současné době hlídám množství dusičnanů a ve chvíli, kdy klesnou pod 5 mg/litr začínám přidávat  do hnojiva  KNO3. On totiž špatný poměr dusíku a fosforu má být příčinou vzniku sinice. Zkušenosti některých akvaristů však ukazují, že ani tohle vždy platit nemusí.


S řasami je situace mnohem komplikovanější. Myslím, že problém s řasami odradil od akvaristiky mnohem více lidí, než cokoliv jiného. Řas se vyskytuje velké množství a člověk často ani neví, s jakou řasou vlastně bojuje. Podmínky pro dobrý růst řas v akváriu vytváří především  špatná filtrace, nadbytek nebo nedostatek světla  a jeho špatný poměr k živinám a teplotě, ale hlavně špatná, nebo žádná konkurence ze strany rostlin. Řasy jsou obsaženy v každé vodě a jejich výskyt dokonce zlepšuje vhodnost vody pro chov ryb. Nám by mělo jít a taky jde o to, aby tuto jejich práci zastaly rostliny, která v akváriu působí esteticky. Vyšší rostliny při dobrém a rychlém růstu vylučují látky, které růst řas brzdí. Při špatném růstu zase naopak řasy potáhnou listy rostlin a omezují jejich růst. Pouhý konkurenční boj.
Těžko najdeme akvárium, kde nejsou absolutně žádné řasy. Myslím ale, že se tomuto ideálu můžeme velmi přiblížit a zdá se, že se mi to stejně jako mnoha dalším daří.
Když jsem začal budovat Zahrádku ve skále, od začátku jsem dodržel několik zásad, které se osvědčují i u všech dalších akvárií:
1.      Velký objem filtru. Na 160 litrů používám 10 litrů filtrační hmoty, aby množství bakterií, které se v ní usadí, stačilo přeměňovat odpadní látky na živiny přístupné rostlinám. Takovýto filtr se čistí pouze tehdy, klesne li podstatně jeho výkon. Tedy nejen účinné, ale i pohodlné. Já jsem filtrační pěnu umístil za pozadí, kam jsem předem vlepil skleněnou přepážku. Při kombinaci s běžným čerpadlem je toto řešení dokonce levnější než většina vnitřních filtrů. Je ovšem pravda, že pěna zabírá poměrně dost místa a vhodnější, nicméně mnohem dražší řešení by byl velký vnější filtr, tak jak to mám řešeno v Mechovém království. Každému filtru trvá poměrně dlouho, než se bakterie namnoží, a tak je dobré do nového filtru vyždímat starou filtrační pěnu, nebo koupit násadu bakterií.
2.      Velké množství rostlin. Hlavně na začátku je nutno do akvária nasadit maximální množství rychle rostoucích nenáročných rostlin, které odčerpají přebytečné živiny a vyloučí látky omezující růst řas.
3.      Přihnojování CO2. Voda, kterou běžně používáme mívá jen velmi zřídka ideální obsah živin pro dobrý růst rostlin. A tak je třeba hned od začátku tento stav alespoň částečně optimalizovat. Nejdůležitější živinou je CO2. Výroba lahve na přípravu CO2 nám zabere několik minut a finančně i s náplní se vejdeme do několika desetikorun. Návod najdeme na internetu třeba tady: http://www.aquapage.cz/CO2.php Já sám používám sušené kvasnice : 4ml na 14 polévkových lžic cukru a 1,5 litru vody. Tento roztok vydrží spolehlivě bublat 14 dní. Hadičku mám vyvedenou do nasávání filtru, takže CO2 musí projít filtrem a rozpouští se do vody proudící do akvária.
4.      Více světla. CO2 žene rostliny k rychlému růstu a ty potřebují přirozeně zvýšit množství světla, aby nabyly vytažené a bledé. Čím více rostliny rostou, tím více světla si můžeme dovolit, protože nedovolí řasám, aby jim konkurovaly. Doporučuji tedy světlo postupně přidávat, jak se nádrž stává zarostlejší a stabilnější. Osvědčila se mi kombinace teple bílé a bílé zářivky.(jsou uvedeny v popisu akvárií)
5.      Ostatní živiny. Je logické, že rychlý růst bude klást také zvýšené nároky na ostatní živiny. Ideální by bylo změřit hodnoty jednotlivých živin a podle toho potom přihnojovat.
Kdo z nás je toho ale schopen? Poměrně dlouho jsem vcelku úspěšně používal hnojivo PMDD a lze ho obecně doporučit. Protože jsem hračička a nikdy nespokojen, začal jsem experimentovat s vlastním složením a dalšími ingrediencemi. Dnes si míchám hnojivo sám a jsem s ním velmi spokojen (složení neprozradím, ale občas mívám přebytky za lidovou cenu). 6.      Pravidelná výměna části vody. Jednou za týden je potřeba odsát hadicí ze dna kal, i když při dobré filtraci ho není mnoho. Tím se také vymění část staré vody za vodu nezatíženou. Já ve 160 litrovém akváriu měním týdně 20 litrů. Většina rostlin lépe roste ve vodě měkké. Brněnská voda je naopak velmi tvrdá a tak přidávám vodu dešťovou.
7.    Teplota. Pro výše uvedené podmínky je vhodná teplota vody v akváriu 26 - 29 stupňů. Při nižší teplotě nestačí rostliny spotřebovat živyny ve vodě a nabízí se šance řasám.
 Při dodržení těchto 7 základních podmínek se mi daří držet řasy na uzdě a vyskytují se jen v nepatrném množství. Je pravda, že celou řadu let jsem nepoužíval ani CO2, ani jiná hnojiva a rostliny při vyváženém množství světla rostly velmi pěkně. Řasy se v některých obdobích vyskytovaly více a někdy méně. Nikdy však nebyla moje akvária tak nádherně zarostlá rostlinami a čistá od řas jako nyní.Vláknitá řasa (Žabí vlas)
Pokud se v akváriu objeví Žabí vlas, pak starosti s ostatními řasami se zdají malicherné. Tato úporná řasa má téměř stejné nároky jako vyšší rostliny a svými vlákny dokáže totálně zarůst jemné rostliny a zlikvidovat kobercové porosty. Je černou můrou rostlinářů. Já osobně jsem si ji nasadil do akvária s kořenem, který jsem měl před tím uskladněn v zahradním jezírku a kde této řasy bylo požehnaně. Naivně jsem se domníval, že akvárium si s ní poradí samo, jako s ostatními řasami. Začal boj a trápení. Postupně se tato potvora rozšířila i do několika dalších akvárií. Vyzkoušel jsem téměř vše, včetně algicidů. Vše marné. Když už jsem tento boj málem vzdal a smířil se s pravidelným namotáváním této řasy na špejli, zjistil jsem, že mi odešla membrána v osmóze a celková tvrdost vody je hodně vysoká. S řasou jsem to do souvislosti nedával, ale ukázalo se, že tu určitá souvislost bude. Učinil jsem nová opatření a po několika měsících byla řasa definitivně pryč. Musím ale přiznat, že každé vlákno, třeba i kousek kořínku, v akváriu u mne dodnes vzbuzuje hrůzu, aby se tato řasa nevrátila.
Použitá opatření:
-Výměna vody 2x týdně pětina objemu akvária.
- Hodnoty vody: pH- 6 - 6,5, UT 3 – 4, CT 6 – 8, teplota 28
- Osvětlení: 0,4 – 0,5 W/litr celkového objemu akvária. 10 hodin denně.
- Hnojení ( hnojivo Optima): 8x denně 3ml/100 litrů celkového objemu. Jde o to, aby ve vodě bylo stále jen minimum nezbytných prvků pro rostliny. Proto se mi osvědčilo hnojit v mnoha malých dávkách víc, než jednorázové hnojení. Je ovšem nutné mít automat.

Biologický boj - S vláknitou řasou jsem zkoušel bojovat pomocí různých údajně řasožryvých živočichů. Zkoušel jsem ryby, plže, krevety. Výsledky nulové. Až jsem narazil na jednu živorodku, která dokáže porosty této řasy spolehlivě likvidovat, a to i z jemných rostlin. Rostliny přitom neničí, pokud přidáváme rostlinnou potravu. Jmenuje se Ameca splendens. Doporučuji. Tato ryba dokáže akvárium zbavit i nepříjemného okřehku.

Štětička (ruducha) S ruduchou jsem poměrně hodně experimentoval a dovolím si tvrdit že na její výskyt nemá vliv ani znečištění, ani hnojení, ani množství světla, dokonce ani tak často zmiňované proudění vody. Objevuje se tam, kde je ve vodě dřevo. Stačí i malý kořen a v akváriu nastupuje ruducha. Mnohokrát jsem si to ověřil. Pokud chcete mít akvárium bez této řasy, vytáhněte veškeré, ale opravdu veškeré kořeny, a při zachování běžné čistoty vydržte několik měsíců. Ruducha sama zmizí. Já osobně mám kořeny v akváriu v oblibě a tak vždy část roku mám akvárko bez kořenů a část roku s kořeny. Ruducha se nestačí rozrůst natolik, aby v akváriu byla viditelná.
Pomáhají informace na mých stránkách vám nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, koho mám moc rád. Více zde
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one