Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
   Složení dna
Substrát dna je jedna z klíčových věcí celé naší zahrádky. Slouží jako opora kořenům rostlin, dodává část živin, je domovem užitečných bakterií a ovlivňuje, nebo spíše neovlivňuje chemismus vody. Zapomeneme na všechny bílé či barevné štěrkové drtě, neboť ty jsou častou příčinou neúspěchu. Časem náš písek stejně získá patinu a jeho původní barva bude zanedbatelná. Většina dna bude porostlá rostlinami. Zapomeneme na všechny příměsky a hnojiva do dna, protože ty jsou určena jen velmi zkušeným a mnohdy ani oni si s nimi neví rady. Jedinou výjimku tvoří hnojivo osmocote ( koupí se v zahradnických potřebách), které lze do dna přimíchat. Rozpouští se pomalu a nehrozí přehnojení. Já ho ale používám jen výjimečně k hluboko kořenícím rostlinám, jako jsou Echinodory a Kriptokoriny.
Dnes se prodávají různé speciální substráty a začátečník může nabýt dojmu, že bez nich to nejde a že právě v nich tkví tajemství krásného akvária. Navrstvení takovýchto substrátů je pak hotovou vědou. Ve svých akváriích jsem si udělal řadu pokusů s různým složením dna a mohu svědomitě prohlásit, že vynaložené prostředky zdaleka neodpovídají výhodám těchto substrátů, ba právě naopak. Ve všech akváriích, která můžete vidět na mých fotkách je použit čistý říční písek. Je levný a ideální. Použijeme tedy čistě praný říční písek zrnitosti 2 -5mm. Koupíme ho v akvaristice, nebo v Hornbachu. Veškeré hnojení dna nám obstarají naši živočichové v míře dostatečné.
Než písek nasypeme do akvária, ještě ho otestujeme ve skleničce s octem. Pokud bublá, vysypeme ho na dětské pískoviště a pořídíme jiný, který bude v octě netečný.
Písku musí být dostatek. Celé dno by se mělo svažovat od zadní stěny, kde bude vrstva asi 10cm, k přední stěně s vrstvou 4cm. V akváriu lze vytvořit také různé vlny, ale je třeba počítat s tím, že písek se bude postupně sesouvat a vlny bude nutné upravovat. Bude trvat řadu týdnů, než se nám v písku usadí užitečné bakterie a začnou vykonávat svoji práci. Pokud chceme záběh akvária urychlit, přidáme, pokud máme tu možnost, pod nový písek trochu nepraného písku ze starého akvária, anebo si koupíme jeden či dva sáčky „starého dna“ od firmy Rataj. Podobné výrobky jistě najdeme i od jiných firem, ale s těmi nemám zkušenost. Je možné koupit i samotnou násadu bakterií do akvária. Stačí zadat do vyhledávače a vyskočí řada výrobků od různých firem.

Pomáhají vám informace na mých stránkách, nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, kdo pomoc potřebuje a koho mám moc rád. Více zde
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one