Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
Sázení a údržba stonkových rostlin
Na žádost uvádím, jak pěstuji rostliny s pravidelným střihem. Takto se dá pěstovat většina stonkových rostlin. Jako příklad mi poslouží Rotala rotundifolia.
Všechno začíná už při plánování. Je třeba si uvědomit kde rostlinu chceme mít a jaký má mít konečný tvar. Sázet je lépe jednotlivé (kvůli dostatku světla) krátké vrcholové řízky (4-6cm) asi 3-4 cm od sebe, tak aby vytvořily v budoucnu houští, podobně jako u živých plotů. Během růstu rostlinky 2-3x zastřihnu, aby se rozvětvily a zhoustly. Když dorostou požadované velikosti, velkými nůžkami udržuji potřebný tvar. Závěrečné tvarování provádím u rotaly asi jednou za tři týdny. Záleží na rychlosti růstu. U heterantery odstříhávám týdně jen jednotlivé vrcholy, takže pořád drží podobný tvar. Jen když toto zanedbám, provádím celkový sestřih.. Odstřižené vrcholy mají 4-10 cm, někdy i víc. Dají se hned využít jako řízky pro další osázení. Je velmi důležité si uvědomit, že pravidelným střihem odstraňujeme velké množství zelené hmoty, kterou se rostlina snaží nahradit. To vyžaduje zvýšený přísun živin v podobě pravidelného hnojení. V opačném případě nové vrcholky slábnou a rostlina chřadne. Dalším neméně důležitým faktorem je světlo. V hustém porostu se obtížně dostává k spodní části rostlin a ty pak při jeho nedostatku vyholují. Já to řeším tak, že postupně jak rostliny houstnou, světla přidávám. Využívám k tomu další zářivku i lokálně úsporných žárovek. Po 5 měsících po výsadbě má rotala i v nejnižším patře stále svěže zelené listy. Jinou možností je promyšlené tvarování a předsazení jiných rostlin tak, že vyholené části nejsou vidět. V případě potřeby se dají rostliny zastříhnout i několik cm nad substrátem a houští vypěstovat znovu. To jsem zatím v akváriích udělat nemusel.
Takto se dá postupovat i s ostatními stonkovými rostlinami. U menších rostlinek, jako je třeba micranthemum se sází po svazečcích 4-5 rostlinek.

Pomáhají informace na mých stránkách vám nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, koho mám moc rád. Více zde
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one