Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG

Hnojení a nabídka hnojiv

Proč hnojit?

Bavíme se o akváriích okrasných, kde se snažíme stejnou měrou vytvořit podmínky rybám i rostlinám a docílit tak nádherné dekorace bytu, která má přinášet radost. Stále dokola se setkávám s názory, že přidávat do akvária nějaké hnojivo, nebo CO2 je nepřirozené a zbytečné. Ti stejní lidé si ovšem většinou stěžují, že ze začátku jim rostlinky rostou krásně, ale po čase se růst zastaví a objeví se řasa. Vysvětlím to laicky, zjednodušeně a po lopatě. Představme si, že nás zavřou, a chovají ve skleněné uzavřené krabici. Přísun kyslíku je zajišťován jen malinkou dírkou.  Zpočátku se nám bude dýchat dobře, ale za pár hodin kyslík vydýcháme a to málo co proudí dírkou stačí tak akorát na přežití. Budeme velmi malátní. Jednou za týden krabici otevřou a tak na pár hodin zase pookřejeme. Situace se však bude opakovat. A co když k nám do krabice přidají někoho dalšího? Naše potřeba kyslíku bude ještě větší a pokud nám ho nepřidají, udusíme se.
Tím, co je pro nás kyslík, je pro rostliny CO2. Čím více rostlin, tím větší spotřeba. Není tedy nic nepřirozeného, doplnit do umělého prostředí chybějící CO2 uměle.
Ale vraťme se do krabice. Jsme tam stále zavření ale náš chovatel si uvědomuje, že kyslík potřebujeme a tak nám ho tam vhání. Dýchá se nám OK. Nějaký čas prospíváme, protože žijeme z našich tukových zásob a po zemi jsou nějaké zbytky k jídlu. Jenže až všechno sníme, dostáváme hlad. Zastavíme růst a hubneme. A pokud nás chovatel nenakrmí, jistě umřeme.
Tím, čím je pro nás jídlo, je pro rostliny hnojivo. Ani v tom nejlépe fungujícím akváriu neprobíhají všechny procesy stejně jako v přírodě a časem se něčeho začne zákonitě nedostávat a nebo naopak přebývat, což způsobí zase nedostatek něčeho jiného. Nebojme se tedy rostliny rozumně nakrmit. Je ovšem velmi důležité si uvědomit, že na růst rostlin má nezanedbatelný vliv i množství světla a tepla. O vyvážení tepla, světla, hnojení a CO2 se zmíním níže.


Hnojení a řasa
Jak je možné, že v akváriích, kde je mírný nadbytek živin, CO2, světla a tepla je méně řas, než v akváriích s nedostatkem těchto faktorů? Vždyť řasám by nadbytek měl vyhovovat? Ano, ale jen za určitých okolností.Odborníci mi prominou za velmi zjednodušené vysvětlení. Rostliny v akváriu jsou závislé na několika základních chemických prvcích. Nedostatek kteréhokoliv z nich vede k zastavení růstu a k tomu, že rostliny přestanou být schopné přijímat i ostatní prvky, které jsou v akváriu v nadbytku. A na to právě čekají méně mlsné a méně vybíravé řasy, aby zbaštily tyto nadbytečné živiny a narostly tak do obludných rozměrů. Pokud však do akvária v podobě hnojiva pravidelně doplňujeme všechny prvky a pravidelnou obměnou části vody se staráme, aby se žádný nehromadil, pak rostliny nic nebrzdí v růstu a spotřebují i mnohem více přebytečných prvků. Řasám nezbude skoro nic.Často se také mluví o tom, že rostliny v dobré kondici vylučují látky brzdící růst řas (likvidace konkurence). Mnohý akvarista, když se mu objeví řasy, ubere světla a přestane hnojit. Vytvoří tak horší podmínky rostlinám a lepší řasám. Mnohokrát se mi osvědčil přesně opačný postup. Chci však ještě jednou zdůraznit, že jsem celou problematiku velmi zjednodušil. Šlo mi spíš jen o popis principu.
Mýty kolem hnojení
Mýtus č. 1 - Je lépe nehnojit vůbec, než hnojit špatně.
Tento výrok pana Rataje se v poslední době stává téměř akvaristickým dogmatem. I když jsem panu Rataji více méně nakloněn, nemohu tak úplně souhlasit. Abychom hnojili dobře, museli bychom znát přesné parametry naší vody v akváriu, zastoupení všech látek v ní, požadavky  a spotřebu rostlin při daných hodnotách vody a podle toho by jsme doplňovali jen spotřebované látky. Dovolím si tvrdit, že hnojit tímto způsobem, je pro většinu akvaristů nereálné. Pro rostliny je důležité. aby žádný z klíčových prvků ve vodě nechyběl, což většinou u vody, která v mnoha městech teče z kohoutku chybí, a aby se žádný nadměrně v akváriu nehromadil. Obou těchto extrémů totiž využijí řasy a rostliny zastavují růst. Jak toho tedy dosáhnout? Podle mých zkušeností je to mírným přihnojováním a pravidelnou týdenní výměnou části vody. Přihnojování zajistí alespoň minimum důležitých živin a výměna vody zase odstraní přebytečné látky obsažené v hnojivu. Tento mýtus bych tedy opravil: V rostlinném akváriu je lépe hnojit málo a špatně, než nehnojit vůbec.
Mýtus č. 2 - Do nového akvária se nesmí hnojit.
Provedl jsem pokus s šesti tři sta litrovými akvárii. Do třech jsem po založení okamžitě začal hnojit svým hnojivem start a ve třech dalších jsem jen častěji měnil vodu. Sám jsem nepředpokládal, že vznikne tak obrovský rozdíl. V akváriích bez hnojení rostliny živořily a řasa se začala rozjíždět ve větší míře. V akváriích hnojených hnojivem vykazovaly rostliny mnohem větší přírůstky a vitalitu. Řasa se objevila jen minimálně. bezesporu to souvisí s limitním množstvím některého klíčového prvku. Brněnská voda sama o sobě není schopna zajistit všechny potřebné živiny pro nastartování dobrého růstu rostlin a přihnojování od počátku je v tomto případě dobrá cesta. Nemusí to ovšem platit u každé vstupní vody.
Mýtus č. 3 - Je třeba znát přesné složení hnojiva.
Je to podobné, jako u mýtu č. 1. K čemu nám bude přesné složení hnojiva, pokud neznáme ani přesné složení akvarijní vody. Pro běžného akvaristu postačí hnojení osvědčeným kompletním hnojivem bez fosforu a dusičnanů. Fosfor a dusičnany jsou většinou v akváriu v dostatečné míře a na hnojivu by toto mělo být uvedeno. Jen doporučuji hnojit opatrně a pravidelně měnit část vody, jak bylo zdůvodněno u mýtu 1.
Chci ještě podotknout, že vše výše uvedené platí v případě, že dodržíme rovnováhu i ostatních faktorů ovlivňujících růst rostlin v akváriu. Světla, tepla, CO2 a množství rostlin. Nechci ani vytvářet nové mýty, jen upozorňuji, že každé pravidlo platí jen za určitých okolností.


 Mé hnojení
Dlouho jsem k hnojení akvária používal PMDD s větší a někdy menší spokojeností. Stále jsem experimentoval s jednotlivými složkami. Akvárií mám více a dá se říct, že stále zakládám nová. Ať už doma, nebo u kamarádů.Měl jsem vždy snahu namíchat ideální hnojivo pro podmínky konkrétního akvária. Za tímto účelem jsem si nakoupil samostatné chemické látky, abych mohl míchat poměry dle vlastního uvážení. Tyto látky jsou poměrně drahé a nedají se koupit v malém, tudíž mohu nabídnout přebytky svých hnojiv za lidový peníz případným zájemcům. (ceník dole na stránce) A nezůstal jsem jen u původních ingrediencí PMDD.
Hnojiva obsahují určitých poměrech důležité živiny a klíčové mikroprvky  nezbytné pro zdravý růst rostlin. Dále stimulátory růstu umožňující rostlinám lépe využívat jednotlivé prvky a v neposlední ředě jsem se snažil dostat do hnojiv i přírodní algistatika potlačující růst řas a nikoliv rostlin. Po celkem dlouhém experimentování jsem se dostal ke 3 typům hnojiv, které mi konečně vyhovují:
 
  1. Hnojivo Start.  Pro nově zařízená rostlinná akvária a pro akvária osázená  převážně echinodory a Kryptokorynami.
  2. Hnojivo Optima. Pro většinu běžných rostlinných akvárií osázených pomalu i rychle rostoucími druhy rostlin.
  3. Hnojivo Intensiv. Pro hustě zarostlá akvária osázená především rychle rostoucími stonkovými rostlinami.
 Hnojiva START a OPTIMA neobsahují dusičnany ani fosfor.
Snad mi odpustíte, ale přesné složení si nechám jako malé tajemství.
 
PMDD
Jsem schopen případným zájemcům z přebytků dodat i klasické hnojivo PMDD. Je pouze práškové. Rozpouští se v 500ml měkké vody. Dávkuje se 1- 4ml na 100litrů celkového objemu akvária.
Neobsahuje KNO3 (dusičnany), ten lze dokoupit zvlášť pro akvária s absencí dusičnanů.
 
Příprava hnojiva k použití
Má hnojiva, kromě PMDD, jsou kapalná.
Jsou přímo připravená k použití. Na výběr je balení 100 ml a  větší balení 500 ml. Uchováváme je v ledničce.
 
Dávkování
Dávku je nejlépe odměřit injekční stříkačkou. Hnojíme denně. Pokud vynecháme, nikdy nezvyšujeme dávku v následujících dnech. Nesnažíme se dohnat zameškané. Dávkovat začínáme nejnižší doporučenou dávkou. Přidat můžeme podle potřeby později. Každé akvárium je jiné a musíme vyzkoušet, jaká dávka je pro nás optimální.
Osvědčilo se mi hnojivo do akvária dodávat v odpoledních hodinách.
 
Hnojivo Start: Začínáme dávkovat 3. den po zasazení rostlin,  1 -3 ml na den a 100litrů celkového objemu akvária. Po spotřebování dávky je dobré přejít na hnojivo Optima.
 
Hnojivo Optima: dávkujeme 1 - 4 ml na den a 100litrů celkového objemu akvária.
 
Hnojivo Intensiv: dávkujeme 2 - 5 ml na den a 100 litrů celkového objemu akvária. Dávku upravujeme dle momentálního stavu rostlin. Po důkladnějším prostříhání dávku snížíme. Naopak, v době intenzivního růstu a velké hmoty rostlin dávku zvýšíme.
 
 
Optimální podmínky a údržba při použití hnojiva
Hnojivo, a nejen to moje, je určeno pro akvária, kde jsou i ostatní podmínky v rovnováze. Kdo správně pochopí a dokáže v praxi aplikovat následující řádky, objevil celé tajemství magie rostlinných akvárií.
 
Osvětlení: 0,4 - 0,6 W/litr celkového objemu akvária. V nově založených nádrží 0,3 - 0,4 W/ litr. Svítíme 11-12 hodin denně. Doporučuji svítit zářivkami s označením 840 a 860.
 
Teplota: 25-30 stupňů
 
CO2: je pro rostliny tím, čím je pro nás kyslík. Jeho nedostatek bývá základní příčinou špatného růstu rostlin. Naštěstí ho lze velmi snadno a levně do akvária dodávat.  Celá problematika CO2 je pěkně zpracována i s návodem zde: http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=58

Nezapomínejme ale na to, že by jsme vždy měli mít přehled, kolik CO2 v akváriu právě máme. Jeho nedostatek povede k problémům s řasami, nadbytek k problémům s rybami. Jak ho měřit naleznete v mém článku: Měření CO2

 Filtrace: Neměla by být příliš rychlá. Hladina se téměř nesmí hýbat. Proudění pod hladinou je naopak žádoucí. Ideální jsou velké biologické filtry.

Výměna vody: Pravidelně jedenkrát týdně odsajeme kal ze dna akvária a vyměníme tak alespoň desetinu až  pětinu vody v akváriu. Zabráníme tak hromadění prvků, které jsou v akváriu v převaze.
Množství rostlin: Je dobré do akvária od počátku zasadit co možná největší množství rostlin. Vytvoří se tak mnohem rychleji mikroklima akvária, rostliny odčerpávají více živin a nevznikají velké problémy s řasou. Po zaběhnutí se pak mohou rostliny přesadit na konečná místa (zvláště stonkové), či zredukovat jejich počty.
 
Doporučení: Jedenkrát za měsíc vynechejte hnojení čtyři po sobě jdoucí dny. Nejlépe po výměně vody. Rostliny vyhladoví a dostanou impulz k následnému lepšímu růstu.
 Můj typ: Automatické hnojení za 15 Kč: http://akvarium.napady.net/automat-hnojitko
Ceník hnojiva
Hnojivo není dostupné vždy. Není pro mne komerční záležitostí. Jde o přebytky mé vlastní, a nebo, když míchám pro kamarády. Právě dostupná hnojiva jsou označena hvězdičkou *.
Podmínky pro zasílání - poštovné a obal
Dobírka - 138Kč
Platba předem na účet - 102Kč (do 2 kusů), 118kč (od 3 kusů)
Osobně v Brně - 0Kč
Přebytky hnojiv jsou k dispozici.
Hnojiva kapalná      
*Start     500 ml - 49 Kč  
*Optima     500 ml - 80 Kč  
*Intensiv     500 ml - 80 Kč  
Dlouhodobý test CO2    160Kč  
     
 
Moje hnojiva

Moje hnojiva

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one