Vítám Vás na stránkách našich akvárií
1.JPG
Utricularia graminifolia


Moje zkušenosti s pěstováním:
Snáší teplotu: 24 - 29 stupňů
Uhličitanová tvrdost: 3 – 9 (Pravděpodobně i více, ale nemám vyzkoušeno)
PH: 6 – 7
Osvětlení: 0,4 – 0,6W/litr
CO2: není nutné ale doporučuji
Hnojivo: není nutné ale doporučuji
Rozmnožování: bočními výhonky
Úprava: dá se stříhat

Jedná se o masožravou rostlinku, která však pod vodou netvoří podle mých zkušeností lapací orgány. Dokáže vytvořit velmi hustý svěže zelený koberec podobný trávníku. Pod vodou jsou její listy delší a světlejší, než při pěstování na suchu. Dá se stříhat na kraťoučko, ale hezčí je ve své přirozené podobě. Dobře roste i přivázaná na kořeny a větve v akváriu. Myslím, že pro svou estetickou hodnotu a nenáročnost, se poměrně rychle rozšíří po našich akváriích. Zatím je hůře dostupná, ale i já se snažím toto změnit.


Nakonec jsem se rozhodnul napěstovat tuto masožravku emerzně, protože rozdělit trs v akváriu znamená současně jeho znatelné poškození a navíc jsem si chtěl napěstovat tuto nádhernou rostlinu na kořen. Přebytky tedy mohu nabídnout. Neobejde se to ovšem bez řádného vysvětlení a návodu.
Utricularia tvoří v emerzní formě malé lístečky do 1cm. Oproti ponořené formě je tato tmavě zelená. Působí velmi droboučkým dojmem a dlouho jsem se rozmýšlel, jestli mám toto malé nic vůbec nabízet. Výhodou je, že do submerzní (ponořené) formy přechází velmi snadno, o čemž jsem se několikrát přesvědčil. Pokud se chytne, roste spolehlivě a to i ve chvílích kdy ostatní rostliny mají problémy. Mám s ní zkušenosti z akvárií hnojených CO2 a PMDD. Teplota se u mě pohybuje v rozmezí 26 - 30 stupňů. Voda je měkká. PH 6,5. V přírodě roste na rašelině a tak předpokládám že PH by nemělo vystoupit nad 7. Je světlomilná a světlo bude zřejmě limitujícím faktorem jejího růstu v akváriu.
Sázení:   Rostlinka přijde zabalená ve vlhkém ubrousku ještě se zbytkem rašeliny.Nejdříve jí důkladně propláchnem ve kbelíku s vodoua zbavíme rašeliny. Drobné kousíčky, které zbydou na koříncích ničemu nevadí. Takto ji položíme do jamky na dně a zasypeme trochou písku,  aby vylézaly vrcholky lístků. Pokud má dostatek světla a klid, pozitivní změnu by jsme měli zaznamenat za 2 - 3 týdny. Rozrůstá se výběžky a tvoří velmi hustý ,světle zelený koberec.
Posílám trsy velikosti 5x5cm. Po propláchnutí je můžete rozdělit na menší.
Pomáhají informace na mých stránkách vám nebo vašim přátelům? I vy můžete pomoci někomu, koho mám moc rád. Více zde
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one